Функціональний стан футболістів в змагальний період

Після програшу Українських футболістів в матчах play-off за право виходу у фінальну частину ЧС 2014 року збірній Франції ми бачили багато аналітичних телепередач. Фахівці шукали причини непотрапляння на чемпіонат світу в помилках зі складом, у відсутності патріотизму у спортсменів, в погану організацію футболу в Україні... Здається, був прорахунок з підбором футболістів до гри в належному функціональному стані, у високій спортивній формі.

Кожен футболіст може згадати гру, в якій у нього все виходило; точні удари, передачі, не помилявся у виборі позиції, виграв всі єдиноборства і при цьому не отримав травм і втомився менше звичайного. Гравець був на піку спортивної форми. А потім 3-5 ігор провів на середньому рівні, хоча при правильній підготовці можна виходити на поле завжди у відмінній формі.

Протягом своєї спортивної кар'єри, кожен спортсмен досягає певних показників у фізичній, технічній, а також в психологічній готовності. Концентрація всіх кращих показників в потрібний момент, вміння підготувати організм до початку змагань - найбільше мистецтво.

Протягом ігрового сезону футболісти можуть переживати великі перепади функціонального стану. Але організм людини так складений, що визначити, причини змін його психічного і фізичного стану і відповідно скоригувати навантаження важко будь-якому тренерові. Гравець повинен вміти сам керувати своєю спортивною формою.

Спортсмен не може постійно перебувати в найвищій готовності. Залежно від виконаної роботи і режиму, організм гравця може досить довго (протягом ігрового сезону) залишатися на високому функціональному рівні. Однак на цьому базовому рівні функціональної готовності, досягнутої в передсезонної підготовки, протягом ігрового сезону, можна створювати значні коливання в психофізичному стані гравця. Викликати сплеск спортивної форми в кінці кожного мікроциклу (тижні) в процесі підготовки до гри.

Але де знайти методику підготовки до ігор, доступну самому спортсмену, без специфічних викладок всіляких таблиць і графіків, без опису складних фізіологічних процесів, де були б в доступній формі викладені принципи складання тренувальних планів? Чому не можна скласти такий модульний план для всіх категорій, які займаються футболом?

Ми спробували створити не просто план тренувань на всі випадки життя, а повноцінну методику індивідуальних тренувань в змагальному періоді, легку для освоєння спортсменам і тренерам будь-якого віку, будь-якої кваліфікації.

Були підібрані вправи, які найбільш відповідають вимогам фізичної та технічної підготовки футболістів, внесені корективи в їх виконання, продумані питання контролю, тестування та організації тренувань.

© 2021 Фізкультурно-спортивний клуб "Зірка"