Навіщо потрібні індивідуальні тренування

Важко назвати такий вид спорту, де не заохочуються індивідуальні, додаткові, самостійні тренування без постійного контролю з боку тренера. У легкій атлетиці взагалі неможливо уявити собі, щоб тренер супроводжував, наприклад стайєра у всіх кросах і пробіжках.

Необхідність індивідуальних тренувань досить повно обґрунтовано в науково-методичному посібнику "Мистецтво підготовки висококласних футболістів" під редакцією професора Н.М. Люкшінова. Але посібник орієнтований в основному на еліту великого футболу, висококласних фахівців і вже готових професіоналів. Немає сумнівів, що індивідуальні тренування корисні на будь-якому рівні розвитку спортсмена, починаючи від новачка до професіонала. Такі фізичні якості як швидкість, сила, спритність, розвиваються швидко до 14 - 16 років. Потім цей процес сповільнюється, тому розвитку цих якостей необхідно приділяти додаткову увагу в юнацькому віці. Надалі завдання фізпідготовки змінюються і важливим стає вміння використовувати свої фізичні якості для поліпшення інших показників, для підвищення спортивної майстерності. Очевидно, що індивідуальні тренування повинні супроводжувати гравця з раннього віку.
Е.Сассо в своїй книзі "Футбольний тренер" наводить безліч висловлювань італійських фахівців, таких як Ч.Гаруллі, Д.Трапаттоні та ін. про користь індивідуальних тренувань. Також стверджується необхідність мати в команді будь-якого рівня тренера з фізичної підготовки, які і повинні займатися індивідуально з кожним гравцем або з групою з 2-3 чоловік. Але, починаючи з якого рівня, і які команди мають фінансову можливість утримувати штатного тренера по фізпідготовці? Відповідь на це питання ми пошукаємо нижче.
У кожного гравця є свої індивідуальні особливості, свої сильні і слабкі місця в фізичній і технічній підготовці. Важливо вміти визначати на кожному етапі підготовки свої недостатньо розвинені якості і вносити корективи в спрямованість тренувальних занять. Над усуненням цих недоліків найефективніше працювати в індивідуальному режимі. В рамках тренувань з командою неможливо приділити достатньо уваги на весь комплекс проблем у розвитку футболіста, тому багато проблем, що виникають при становленні і кар'єрному зростанні футболіста, можна подолати за допомогою індивідуальних тренувань в невеликих групах. Тут велику роль відіграють, свідоме ставлення спортсмена до тренувального процесу.

Задайте собі питання: чому, щоб стати професійним лікарем або електриком, необхідно вчити теорію і практикуватися щодня по 5 - 6 годин протягом багатьох років, а щоб стати професіоналом спорту, багато хто вважає, що вистачить і 4 - 5 тренувань на тиждень по 2 години ? Ясно, що чим вище амбіції і життєві запити у людини, захопленої спортом, тим більше різнопланових знань, фізичних якостей і технічних навичок, вміння проявити свої найкращі здібності в потрібний момент, потрібні від нього.
Рік від року вимоги до фізичної та технічної підготовки футболістів зростають, відповідно зростають обсяги та інтенсивність занять. Нарощування обсягів тренувальної роботи відбувається в основному в підготовчому періоді. У змагальному періоді завдання фізичної підготовки змінюються, і на перший план виходить правильна підготовка футболістів безпосередньо до ігор. Відповідно коректуються організація тренувань, підбір вправ, обсяг, і інтенсивність їх виконання. Різко зростає роль індивідуальних тренувань.
В процесі індивідуальних тренувань можна вирішувати різні завдання. Найважливішими з цих завдань, які можна вирішувати найбільш успішно з окремо взятим гравцем або в групах по 2-3 людини, є:
а) управління функціональним станом футболістів. Індивідуальна підготовка безпосередньо до ігор.
б) вдосконалення фізичних якостей і технічних навичок, розширення арсеналу технічних прийомів.
в) прищеплення самостійності і підтримання високої мотивованості у гравців.
г) залучення більшої кількості зацікавлених осіб до підготовки спортсмена.
Їх і будемо ми розглядати тут.

© 2021 Фізкультурно-спортивний клуб "Зірка"